KlimatyzacjaJak to jest z tą klimatyzacją?

Regulamin forum
Awatar użytkownika
Shaymer
Forumowicz
imie: Mateusz
Silnik: Z19DTH
Wyposażenie: OPC
KM: 150
Województwo: Małopolskie

Jak to jest z tą klimatyzacją?

Postautor: Shaymer » 26 lis 2016, o 10:28

Witam! Mam klimatronic w Astrze i chciałbym żeby mi ktoś wytłumaczył jak to jest. Jeździć cały czas z klimą włączoną czy nie w lecie i zimie czy tryb ECO? Jak to całe osuszanie powietrza wygląda, bo instrukcja nie jest jakaś szczegółowa. Włączać klimę od czasu do czasu? No i jak jest z tą klimą postojową, działa tylko jak jest włączona i pobiera np ciepło z czynnika czy można ją uruchomić w trybie ECO?

Awatar użytkownika
Labiel
Forumowicz
imie: Rafał
Silnik: Z20LER
Wyposażenie: Cosmo
KM: 200
Województwo: Wielkopolskie

Re: Jak to jest z tą klimatyzacją?

Postautor: Labiel » 14 gru 2016, o 06:42

Na pewno trzeba jej używać od czasu do czasu. Niedoprowadzać do sytuacji w której przez całą zimę jest nieużywana. Zresztą ja zawsze jej używam do odparowania szyb, szczególnie jak pada.

Awatar użytkownika
Jendrooo
Forumowicz
imie: Marcin
Silnik: Z18XE
KM: 125
Województwo: Lubelskie

Postautor: Jendrooo » 14 gru 2016, o 10:08

Labiel pisze:Na pewno trzeba jej używać od czasu do czasu. Niedoprowadzać do sytuacji w której przez całą zimę jest nieużywana. Zresztą ja zawsze jej używam do odparowania szyb, szczególnie jak pada.

Jak pada to bez klimatyzacji niecałą minutę i szyby odparowane -oczywiście musiałem kleić klapkę obiegu wewnętrznego.

Awatar użytkownika
Labiel
Forumowicz
imie: Rafał
Silnik: Z20LER
KM: 200
Województwo: Wielkopolskie

Postautor: Labiel » 14 gru 2016, o 12:09

Hmy, może trzeba byłoby zajrzeć i w moim przypadku. Ale tak czy siak, klima jednak lepiej osusza. Po za tym klimie nie służy dłógi przestuj.

Awatar użytkownika
Flora
Forumowicz
Wyposażenie: Sport
Województwo: Kujawsko-Pomorskie

Postautor: Flora » 14 gru 2016, o 13:32

Klimatyzacja może być włączona cały czas, a sterownik zależnie od temperatury zewnętrznej i zadanej temperatury wnętrza będzie decydował czy uruchomić sprężarkę.
Tryb ECO czyli wymuszone wyłączenie klimatyzacji jest dla hardkorowców, którzy chcą zaoszczędzić na paliwie, ponieważ przy normalnym użytkowaniu silnik pobiera odrobinę więcej paliwa co zapobiega jego unieruchomieniu przy rozruchu sprężarki.
Zimą klimatyzacja się nie włączy ze względu na zabezpieczenie parownika przed oblodzeniem. Latem wilgoć z powietrza zostaje na zimnym parowniku i skropliny są odprowadzane poza samochód, ale zimą parownik osiąga znacznie niższe temperatury i zamiast skroplin pojawia się lód, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia układu, dlatego sterownik nie włączy sprężarki zimą.

Awatar użytkownika
Shaymer
Forumowicz
imie: Mateusz
Wyposażenie: OPC
Województwo: Małopolskie

Postautor: Shaymer » 14 gru 2016, o 15:21

Czyli mozna klime włączyć i nie martwic sie niczym? Tak? A jak to się ma do osiągów auta, moim zdaniem jest slabsze ale czy to faktycznie znacząco rzutuje na przyspieszenie itp?

Awatar użytkownika
Flora
Forumowicz
Województwo: Kujawsko-Pomorskie

Postautor: Flora » 14 gru 2016, o 17:25

Ja mam włączoną cały rok. Gdyby samochód był słabszy to czułbyś szarpnięcia w chwili włączania sprężarki, która nie pracuje cały czas, ale co chwilę. Podczas włączania sprężarki silnik dostaje większą dawkę paliwa (co można zaobserwować na spalaniu chwilowym podczas postoju) co rekompensuje obciążenie.

Awatar użytkownika
hurokán
Forumowicz
imie: Wojtek
Silnik: Z16XEP
KM: 104.70
Województwo: Śląskie

Postautor: hurokán » 14 gru 2016, o 18:19

Przy mocniejszych silnikach pewnie różnicy nie ma ale przy np. 105KM praca sprężarki jest "odczuwalna". Plusem klimatyzacji automatycznej z tzw. sprężarką "bezsprzęgłową" jest jej zmienne obciążenie więc tylko przy sporych temperaturach spadki mocy są zauważalne.